نقشه برداری توپوگرافی

نقشه توپوگرافی، نقشه‌ای است که برای نمایاندن ویژگی‌های فیزیکی سطح زمین به کار می‌رود. این نقشه‌ها در مقیاس‌های بزرگ و کوچک می‌باشند و در مطالعات زمین‌شناسی به دلیل داشتن اطلاعات فواصل افقی یا ارتفاع عمودی بسیار به کار می‌روند. منحنی‌های میزان در نقشه‌های توپوگرافی خطوطی فرضی هستند که تمام نقاط آن‌ها دارای یک ارتفاع می‌باشند. یک نقشه توپوگرافیک، چیزی نیست جز تعدادی خطوط ساده که گاه به صورت پیچ در پیچ و گاه به صورت صاف کشیده شده‌اند. به این خطوط، خطوط حد فاصل یا Contour Lines می‌گویند. این خطوط، نمایشگر مکانهایی بر روی نقشه هستند که نسبت به یک نقطه مرجع دارای ارتفاع ثابتی هستند. یعنی اگر شما یکی از این خطوط Contour را دنبال کنید تمامی نقاطی که با این خط مشخص شده‌اند ارتفاع یکسانی دارند.

نقشه توپوگرافیک | نقشه نگار شمال، مجری نقشه برداری در استان گیلان

نقشه های توپوگرافی و اهمیت آن در جغرافیا

“توپو” در لغت به معنی جا، مکان و محل آمده است. بنابراین توپوگرافی در لغت به معنی ترسیم مکان خواهد بود. اما در اصطلاح نقشه خوانی، نقشه‌های توپوگرافی نقشه‌هایی هستند که با استفاده از خطوط هم ارتفاع، نمایشی از وضعیت ناهمواری‌های یک مکان را ارائه می‌دهند. از این جهت مشخص‌ترین ویژگی نقشه‌های توپوگرافی وجود خطوط هم ارتفاع یا منحنی‌های میزان است. اگر چه اطلاعات دیگری نیز بر روی نقشه‌های توپوگرافی وجود دارد، از جمله عناصر طبیعی و انسانی نظیر چشمه‌ها، چاه‌ها، خطوط هیدروگرافیکی، مناطق مسکونی، مختصات جغرافیایی، مقیاس، جهات شمال و غیره که می‌توان آن را مشاهده نمود.

در تمام مطالعات دقیق جغرافیایی نیاز به یک نقشه مبنا یا نقشه پایه وجود دارد. اگرچه دقیق‌ترین نقشه‌های پایه، عکس‌های هوایی هستند اما به دلیل مشکلات تهیه عکس‌های هوایی و اطلاعات اضافی روی آن‌ها و مشکلات فنی ناشی از اعوجاج تصویر و تغییر ارتفاع پرواز نمی‌توان همیشه از آن‌ها استفاده کرد. به این جهت نقشه‌هایی که بتوانند اطلاعات اولیه و دقیقی را در اختیار جغرافی‌دانان بگذارند از اولویت زیادی برخوردارند. به نقشه‌هایی که واقعیت‌ها را ثبت کرده باشد، مرزها مشخص گردیده باشند و مطالب مورد نیاز روی آنها یادداشت شده باشند و گسترش مکانی مشاهدات به طور دقیق روی آن ثبت شده باشد نقشه پایه می‌گوییم. انتخاب نقشه پایه در مطالعات جغرافیایی بسیار اهمیت دارد.

نقشه نگار شمال

گروه نقشه برداری نقشه نگار شمال به عنوان مجری پروژه‌های نقشه برداری توپوگرافی در استان گیلان و با در اختیار داشتن طیف وسیعی از متخصصین نقشه برداری و تجیهزات نقشه برداری، آماده ارائه خدمات مرتبط با انواع مختلف نقشه برداری در شمال کشور می‌باشد. نقشه‌های توپوگرافی به دلیل ارائه اطلاعات اولیه مورد نیاز جغرافی‌دانان، از بهترین‌ها در نوع خود محسوب می‌شوند. از این رو اهمیت نقشه‌های توپوگرافی به خصوص نقشه‌هایی که مقیاس بزرگ دارند در اغلب پروژه‌های تحقیقاتی جغرافیا، ثابت شده است. نقشه‌های توپوگرافی اختصاصا سطح خشکی‌ها را به نمایش می‌گذارند.